PSO EASY

אורטיקריה (חרדלת / סרפדת) כרונית

מהי אורטיקריה? תסמיני המחלה

אורטיקריה מתבטאת בנגעים אדומים ומגרדים המופיעים באופן פתאומי על פני העור, ובמקרים מסוימים תהיה גם נפיחות של הרקמות שמתחת לעור.

אורטיקריה עלולה להופיע בכל מקום בגוף ובגדלים שונים, בין היתר בצורת נגעים בודדים שהמרכז שלהם בהיר יותר מאשר ההיקף האדום, והוא מזכיר לוח מטרה. לעיתים הנגעים נראים כמו כווייה על העור; לעיתים הנגעים מתמזגים למשטחים בגדלים שונים; ולפעמים הם אפילו מכסים אזורי גוף גדולים.

מהם הגורמים השכיחים להופעת המחלה

אורטיקריה ברוב המקרים עלולה להיגרם בשל אלרגיה, למשל למזון, לתרופות, לצמחים, לבעלי חיים. לסוג של בד, למזג אויר לח הגורם לזיעה או למזג אויר יבש.. אם האורטיקריה נגרמת מאלרגיה כלשהי, יש בשלב ראשון לזהות את המקור לאלרגיה.  תהליך זה לוקח הרבה זמן ולעיתים הוא לא מדוייק ובסופו של דבר החולה עצמו תוך ניסוי וטעיה, לומד מהם הדברים הגורמים לו לגירוי ולהתעוררות של המחלה. בשלב שני יש להימנע מהמשך החשיפה לחומרים שאליהם אותו אדם רגיש.

האורטיקריה בארץ היא תופעה שכיחה מאוד, עד 20 אחוז מן האוכלוסייה הכללית עלולים לסבול ממנה בזמן זה או אחר. כשני שליש הם אירועים חריפים, הנמשכים לפרק זמן של כמה שבועות (עד 6 שבועות) וכשליש נמשכים מעל 6 שבועות ונקראים כרוניים. טיפול רפואי נדרש כאשר גורם חיצוני אינו ידוע, או קיים גורם שלא ניתן להרחקה (נוגדנים עצמיים, זיהום נגיפי וכדומה).

חשוב לדעת: אורטיקריה כרונית היא בחזקת מטרד, היא בעיה הגורמת לירידה משמעותית באיכות החיים של החולה, לירידה בתפקוד היום-יומי ובתפקודו במסגרת העבודה ו/או בית הספר. אולם, גם באירועים חריפים מאוד עם בצקת (Edema) עור ורקמות נרחבת, אין בדרך כלל מעורבות אמיתית של דרכי נשימה ו/או איברים חיוניים ולא נשקפת סכנה לחיי החולה.

ביותר מ-90 אחוז ממקרי האורטיקריה הכרונית בילדים ובמבוגרים כאחד, לא ניתן לזהות גורם סיבתי ישיר (חיצוני) והם נקראים עלומים. בחלק ניכר מן החולים הללו ניתן לזהות בדם נוגדנים עצמיים, המכוונים נגד תא הפיטום (סוג של תא גדול שיש לו תפקיד במערכת החיסון של הגוף, והוא מעורב בתגובות אלרגיות. הוא מכיל את החומרים הפרין, היסטמין וסרוטונין, אשר מופרשים בתגובה לנוכחות של אלרגני) אורטיקריה נוצרת בעקבות שחרור של היסטמין, על ידי תאי פיטום עוריים בשכבת הדרמיס (Dermis) העליונה. או נוגדנים אחרים, שמהווים גורם חיסון עצמי   (Autoimmune)  הקשור להתהוות המחלה. מרבית החולים אינם דורשים בירור מעבדתי נרחב כגון בדיקות דם או ביופסיה.

כיצד מטפלים במחלה?

הטיפול הקונבנציונלי הוא מתן אנטי-היסטמינים.  הנה מקרה של חולת אורטיקריה שהתנסתה בתרופות שונות אך ללא הועיל:

"אני מאובחנת עם אורטיקריה כרונית כבר כ-9 שנים
לאחרונה סיימתי טיפול של כארבעה חודשים בפרדינזון במינון של 60 מג' ליום וחודשיים של ציקלוספורין במינון נמוך.
לאחר כשבוע בערך מהפסקת הסטרואידים והציקלוספורין החל לי פצע קטן כמו עקיצה בכף היד ועוד אחד בכף הרגל
והחל גרד מטורף ב2 צלקות בידיים
מאז זה התפשט לחלק ברגל מהברך למטה ובידיים מהמפרק לכף היד
לא ישנה כי מתגרדת כמו משוגעת 24/7…"

רבים מלקוחותינו מעידים שהטיפול הקונבנציונלי והשימוש בסטרואידים ובאנטי היסטמינים גרם להם לשיבוש בתפקוד היומיומי ולאורך זמן גם גרם להתפשטות המחלה לאיזורים אחרים בגוף.

שימוש בצמחי מרפא במקרים של אורטיקריה:

צמח ממשפחת הקיסוסיים – הפאנקס, מיוונית – "מרפא הכל". צורת שורשיו כדמות אדם, ולכן ייחסו לו את תכונות הריפוי. החומר הפעיל הוא הגינסנוזיד – גליקוסיד בעל מבנה של סטרואיד בתוספת סוכרים. פעילותו חזקה נגד נגיפים ופעילות ונגד גידולים עקב עידוד יצירת האינטרפרון בגוף.

Berberis Aquifolium – מהוניה שיכנית

חומרים פעילים עיקריים: אלקלואידים: ברברין, אוקסיאקנתין – שניהם בעלי פעילות רפואית חזקה. ברבמין .חומרים נוספים: טאנינים.

שוש קירח  Glycyrrhiza glabra – מתאים לטיפול בעור(שימוש פנימי וחיצוני) אנטי דלקתי, מחטא, משקם ריריות ומגביר תהליכי החלמת פצעים – פעולה אנטי דלקתית מאלחשת במגע ישיר / אנטי ספטי חזק.

סגירת תפריט
0
סל הקניות
×

עגלת קניות

מבצע בפסואיזי!
פסואיזי קרם אקטיבי לגוף ולפנים 100 מ"ל
2 יחידות ב-150 ₪ בלבד
במקום 198 ₪
דילוג לתוכן