PSO EASY

אטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס (המכונה באופן עממי גם אסטמת העור) היא מחלת עור כרונית המאופיינת בכתמים של עור יבש, דלקתי ומגרד. הסיבה המדוייקת להתפרצות המחלה אינה ידועה עדיין למדע, אך נראה כי יש בה מרכיב גנטי כלשהו.
המחלה מתחילה לעיתים קרובות בילדות, בין גילאים 0-4 שנים ומתלקחת מעת לעת גם בבגרות. הנגע בעור הינו מציק ומגרד, אך הגירוד רק מוביל ליותר דלקות בעור ומחמיר את התסמינים.
איך מאבחנים אטופיק דרמטיטיס? האם היא מסוכנת? ומה דרכי הטיפול בה? על כך ועוד בכתבה שלפניכם.

ההבדל בין אטופיק דרמטיטיס לאקזמה

אטופיק דרמטיטיס מכונה לעיתים בטעות אקזמה, אך המילה אקזמה מתייחסת לקבוצה רחבה יותר של מחלות עור. אטופיק דרמטיטיס היא אמנם סוג של אקזמה, אך יש לה אלמנט אלרגני, ולכן היא נקראת באופן לא רשמי "אסטמה של העור". מכאן גם נובע שמה: אטופיק = אלרגי, ו-דרמטיטיס = עור.

תסמינים

התסמין העיקרי של אטופיק דרמטיטיס הוא עור יבש ומגרד שיכול להתפתח לכדי פריחה אדומה ודלקתית. הדלקת גורמת לזרימת דם מוגברת לאיזור הנגוע מה שיוצר גרד עז, שמגביר בתורו את הדלקת במעגל מייסר.
תסמיני המחלה משתנים מעט במהלך החיים.
תסמינים אצל תינוקות יכולים לכלול:

• עור יבש, מגרד וקשקשי באיזורים שונים בגוף

• פריחה אדומה על הקרקפת או הלחיים

• היווצרות שלפוחיות המכילות נוזל צלול

תינוקות עם תסמינים אלה עשויים גם לסבול מבעיות שינה עקב העור המגרד ולשרוט את עצמם עד לפיתוח דלקות ופצעים.

תסמינים אצל ילדים יכולים לכלול:

• פריחה בקמטים של המרפקים ו/או אחורי הברכיים

• כתמי עור יבשים וקשקשיים במקום הפריחה

• פריחות בצוואר ובפנים, במיוחד סביב העיניים

תסמינים אצל מבוגרים יכולים לכלול:

• עור יבש, קשקשי ודלקתי באיזור הפריחה

• גרד עז וקיצוני

• התפרצויות באיזורי גוף שונים מאלה של ילדים, בעיקר באחורי הברכיים והמרפקים, בעורף, בפנים וסביב העיניים.

• מבוגרים שחלו באטופיק דרמטיטיס כילדים עשויים לסבול מכתמי עור דהויים ורגישים

• עור יבש גם לא בעת התפרצות

איך נראית המחלה?

אזורים נגועים עשויים להיראות בהירים או כהים יותר משאר העור. במהלך התלקחות, העור יכול להיראות : אדום בוהק, דלקתי, קשקשי, יבש או מתקלף.

הגורמים לאטופיק דרמטיטיס

הסיבה המדוייקת לאטופיק דרמטיטיס אינה ידועה עדיין. למרבה השמחה, אנחנו כן יודעים שלא מדובר במחלה מדבקת.
ההשערה היא שאטופיק דרמטיטיס נובעת מכשל במערכת החיסונית, הגורם ליצירת תאים דלקתיים בעור.
נראה גם שעורם של הסובלים מאטופיק דרמטיטיס אינו חוסם היטב את הכניסה של חומרים שונים לתוכו, מה שיכול להסביר את הרגישות הגבוהה שלו.
להתלקחות המחלה יכולים להיות גורמים שונים, אך טריגרים נפוצים של אורח חיים וסביבה כוללים:

• מקלחות תכופות, ארוכות ו/או חמות במיוחד.

• גירודים

• הזעה

• חום

• מזג אוויר קר ויבש

• מגע של העור עם צמר ובדים סינתטיים

• חומרים היוצרים גירוי כמו חול, אבק ועשן

• חשיפה לאלרגנים נפוצים כמו אבק, קשקשים, אבקת פרחים

• פעילות גופנית מאומצת

• מצבי לחץ, מתח ודיכאון.

קבוצות סיכון

למרות שרבים מחשיבים אותה בטעות למחלת ילדים, אטופיק דרמטיטיס יכולה להתפרץ בכל גיל, אם כי היא אכן נפוצה במיוחד בקרב ילדים מגיל 0-4 ורק בקרב 10% מהסובלים ממנה היא התפרצה לראשונה לאחר גיל 5.
החדשות הטובות הן כי כחצי מהילדים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס לא ימשיכו לסבול ממנה כמבוגרים.
נראה כי מרכיב גנטי כלשהו מעורב בעניין. לאנשים הסובלים מהמחלה יש לעיתים קרובות בן משפחה עם בעיה דומה, ושינויים בגנים מסויימים נמצאו כגורם סיכון.
אנשים עם אטופיק דרמטיטיס נוטים יותר לסבול גם ממצבים אטופיים אחרים, כגון אלרגיות או אסטמה.

סיבוכים פוטנציאליים

אטופיק דרמטיטיס גורמת לשברים וסדקים בעור, במיוחד אם מגרדים את האיזורים הפגועים. הדבר מגביר את הסיכון לחדירתם של זיהומים חיידקיים או ויראליים.
סוגים מסויימים של זיהומים עשויים להיות חמורים. סימנים למצב כזה כוללים אקזמה כואבת שמחמירה במהירות, היווצרות פצעים פתוחים, שלפוחיות, עליית חום, רעד או תחושת חולי כללית.
אם אתה סובל מאטופיק דרמטיטיס בשילוב אחד או יותר מהסמפטומים האלה, פנה מיד לטיפול רפואי.
סיבוך אפשרי נוסף הוא באספקט הנפשי. כאשר הפריחה מופיעה באיזורים חשופים כמו עור הפנים והידיים, הדבר יכול לפגוע בביטחון, בדימוי העצמי ובמצב הרוח של החולה, ולהוביל להסתגרות והתבודדות מחברה. בנוסף גירוד חמור עשוי להוביל לאיכות שינה ירודה, דבר שיכול להשפיע לרעה על מצב הרוח, הריכוז וההתנהגות.

אטופיק דרמטיטיס טיפול טבעי

למרבה הצער, אין בנמצא תרופה הממגרת את התופעה לחלוטין. עם זאת, ישנם טיפולים המסייעים בהקלה על הסמפטומים, ובמיוחד על הגירוד.
תרופות כמו אנטי-היסטמינים, קורטיקוסטרואידים או משככי כאבים יכולים לסייע, אך הם אינם טובים לגוף ועשויים לגרום לתופעות לוואי. לכן, ההמלצה הטובה ביותר היא ללכת על מוצרים לטיפול באטופיק דרמטיטיס באופן טבעי לצד פיתוח שגרת חיים הבריאה לעור, שהיא אמצעי המניעה הטוב ביותר.

ישנם מספר חומרים ביתיים אשר הוכחו כמקלים על סמפטומים של אטופיק דרמטיטיס, ומקצרים את משך ההתלקחויות. חומרים אלה כוללים, בין השאר: שמן קוקוס, שמן זית, קלנדולה, קמומיל ושיבולת שועל. ניתן למרוח את התמציות או השמנים על גבי העור פעם ביום ולהשאיר אותם שם למשך עשר דקות לפחות. את שיבולת השועל ניתן להשרות במים חמימים, ואז לטבול בהם בד נקי ולהניח אותו על גבי האיזור הנגוע. ניתן גם לעשות אמבטיות ממים עם שיבולת שועל או אחד מהחומרים האחרים.
החומרים האלה מסייעים לעור לשמור על לחותו, ולחלקם יש אף תכונות אנטי-בקטריאליות ואנטי-פטרייתיות המקילות על הסמפטומים ומפחיתים את הסיכוי להתפתחות זיהום.

טיפול מניעתי

הדבר החשוב ביותר במניעת התלקחויות הוא להעניק לחות לעור. הלחות משפרת את תפקוד העור כמחסום המגן על הגוף מפני כניסת חומרים מזיקים. לצורך זה אנו ממליצים על שימוש בקרם האקטיבי של פסואיזי, המספק לעור לחות ואף מכיל חומרים טבעיים המסייעים לו להילחם בדלקות.
המנעו ממקלחות ארוכות מדי או חמות מדי, ויבשו את עורכם היטב לאחר מכן.
כדאי גם לשטוף את העור היטב בסבון גוף טבעי ועדין פעמיים ביום, בפרט בתקופות של התלקחות. חפשו סבון ייעודי למחלות עור כדי להיות בטוחים שאתם מספקים לגוף שלכם את הטוב ביותר.

המנעו מטיפולים קוסמטיים קשים כמו פילינג עמוק, שעלולים לפצוע את הגוף ולעודד התלקחויות.
שימרו על אורח חיים בריא במידת האפשר: שתו הרבה מים (זה יעזור לכם גם לשמור על לחות העור), עשו פעילות גופנית ושימרו על תזונה מאוזנת ככל האפשר. מאכלים מסויימים (כמו אגוזי מלך, תה ירוק וסלמון) הם בעלי תכונות אנטי-דלקתיות. נסו לשלב אותם בתזונה שלכם.

נסו לזהות את הטריגרים שגורמים להתלקחויות אצלכם. טריגרים נפוצים הם אבק, זיעה, חומרי ניקוי מסויימים ואבקת פרחים .
המנעו כמיטב יכולתכם ממצבי מתח, במיוחד במהלך התלקחות. כשזה מגיע למחלות עור, הגוף רגיש במיוחד לתהפוכות הנפש.
התלקחויות עשויות לנבוע מתגובה אלרגית למזונות מסויימים, במיוחד בקרב תינוקות וילדים. התייעצו עם הרופא שלכם אם אתם חושדים שזה המצב.

מוצרים לטיפול באטופיק דרמטיטיס באופן טבעי

אם אתם סובלים מאטופיק דרמטיטיס ומחפשים דרך טבעית לשפר את מצבכם, נסו את מוצרי העור של פסואזי.
פסואזי היא חברה המתמחה בפיתוח מוצרים לטיפול טבעי במחלות עור. המוצרים של פסואזי אינם מכילים פרבנים, סטרואידים או חומרים כימיים אחרים שעשויים להזיק לגוף.

מוצרי העור של פסואזי מכילים שילובים של שמנים טבעיים וחומרים טבעיים כמו אלה שהוזכרו למעלה, ועוד רבים אחרים. בנוסף, המוצרים מכילים מינרלים מים המלח המפורסמים בסגולות ריפוי העור שלהם.
נסו את המוצרים הטבעיים לעור של פסואזי והקלו על הגירוד והדלקת.

לסיכום,
אמנם אין תרופה לאטופיק דרמטיטיס, אך על ידי איתור הטריגרים שלכם, שמירה על שגרת טיפוח טובה לעור ושימוש במוצרים מתאימים, ניתן להפחית את התדירות והחומרה של ההתפרצויות.
התייעצו עם אנשי מקצוע לבריאות הגוף והנפש במידת הצורך, וזיכרו שיש הרבה דרכים לשפר את המצב.

סגירת תפריט
0
סל הקניות
×

עגלת קניות

מבצע בפסואיזי!
פסואיזי קרם אקטיבי לגוף ולפנים 100 מ"ל
2 יחידות ב-150 ₪ בלבד
במקום 198 ₪
דילוג לתוכן