PSO EASY

סבוריאה דרמטיטיס

מהי בעצם סבוריאה דרמטיטיס?

סבוריאה דרמטיטיס בקרקפת נוצרת כתוצאה מהפרשת חלב (סבום) מוגברת

הסבוריאה בעור הקרקפת מלווה לרוב בקשקשים ובקליפות עור עבות אשר חוסמות את הנקבוביות בעור. כאשר נוצרת סתימת נקבוביות כתוצאה מריכוז מוגבר של חלב, שורשי השיער נסתמים ולא מקבלים את החומרים הדרושים על מנת להתפתח ולצמוח, ובכך תיתכן נשירת שיער.

סבוריאה דרמטיטיס היא דלקת עור המתפתחת כאשר הסבום יוצר דלקת יחד עם תאי העור הנושרים באופן טבעי מהעור. משום שאזור הפנים והקרקפת משופעים בצינוריות שערה, הרי שהם מועדים להתפרצויות של סבוריאה.

מאפיינים חיצוניים למחלה

יובש של עור הקרקפת, גרד ופצעים שומניים הן בעור הקרקפת והן לצדי האף ובמקומות אחרים כמו מאחורי האזניים והעורף. המראה הוא של קשקשת אדומה על העור ושל קשקשים בשיער, והתחושה עלולה להיות מגרדת מאוד.

מהם הגורמים לתופעה?

הסבוריאה היא תופעה הנובעת כתוצאה מכשלים במערכת החיסונית והגנטית.

הקרקפת היא אחד האזורים המועדים לפורענות להתפרצות סבוריאה, הן אצל מבוגרים והן אצל תינוקות. הסיבה לתופעת סבוריאה היא הפרשה עודפת של חלב (סבום) המיוצר באחת משכבות העור, דרך צינורית השיער אל תוך השכבה החיצונית של העור. היא נפוצה בעיקר בקרקפת משום ריבוי השיער בו, אולם אפשר למצוא אותה גם במקומות אחרים בגוף, כגון עור הפנים וחלקי גוף אחרים.

מה כולל הטיפול הקונבנציונלי של רפואת העור במקרים אלה?

קיימים כמה תכשירים לטיפול בסבוריאה – חלקם במרשם רופא וחלקם ללא מרשם.

  1. ביפונזול היא תרופה נוגדת פטריות רחבת טווח ממשפחת האימידזולים המיועדת לטיפול מקומי.
  2. שמפו אלפוסיל – בישראל נמכר עטרן הפחם במתכונת של שמפו ששמו המסחרי הוא אלפוסיל. השמפו הזה מיועד לטיפול בהפרעות בעור הקרקפת כמו קשקשת, פסוריאזיס, סבוריאה וכן גרד וקשקשים הנלווים לאקזמה.
  3. קרם ניזורל – קטוקונזול היא תכשיר אנטי־פטרייתי רחב טווח המיועד לטיפול מקומי בקנדידה, בפטרת עור ובפטריות שמש (שנקראות בשפה המקצועית טינאה ורזיקולור). ניתן למרוח על הקרקפת.

למי שסובלים מסבוריאה אסור להשתמש בתכשירים סטרואידיים חזקים לפנים או לגוף מכיוון שמדובר במחלה כרונית, ושימוש ממושך בתכשירים כאלה עלול לגרום לתופעות לוואי כמו שיעור יתר והופעת עור שנראה כאילו הזדקן טרם זמנו.  תיתכן גם צמיחה של נימיות דם עדינות באזור המטופל.

מה כולל הטיפול הטבעי?

  • צמחי מרפא כגון: רוזמרין, שמן עץ התה, קלנדולה, ולבנדר.
  • תכשירים למריחה חיצונית בעלי פעילות אנטי דלקתית ואנטי פטרייתית המווסתים הפרשות בלוטת החלב.
  • הטיפול מסייע להקטנה בשטחי הפריחה, להטבה במצב הדלקתי תוך כדי הפחתה משמעותית באדמומיות, השמנוניות והקשקשת בקרקפת.
  • רפואת העור המשלימה מציעה כמה טיפולים אפקטיביים לטיפול בבעיה, עם חומרים טבעיים ללא תופעות לוואי. לדוגמא טיפול עם תחליב לקרקפת ללא שטיפה חומרים אלה מקלים על ההתפרצות ומחזקים במקביל את שורשי השיער.

תינוקות עם סבוריאה

במקרים רבים אנחנו רואים תינוקות שנולדים עם קליפות על הקרקפת. אך אל תתבלבלו מדובר בתופעה חולפת הקשורה לאיזון ההורמונאלי שלהם דרך חלב האם, זוהי בעצם סוג של סבוריאה בקרקפת האופיינית לתינוקות. התופעה בדרך כלל חולפת עם תום ההנקה, אולם יש ילדים הממשיכים לסבול ממנה ואף מבוגרים. הסיבות הן תורשתיות, כמו גם תזונה, משתנים סביבתיים ועוד.

המלצות להתמודדות יומיומית עם סבוריאה דרמטיטיס בקרקפת.

במצבים של סבוריאה בעור הקרקפת במיוחד בתקופות ההתפרצות, חשוב לעשות שימוש במוצרים ותכשירים נטולי אלכוהול ובישום מאחר שאלה עשויים לפגוע בעור הקרקפת, לייבש אותה, לגרום ליובש, גרד ופצעים חמורים.  חפיפה יומיומית עם שמפו המקל על תופעות הלוואי יכול לעזור.  אל תתבלבלו.  סבוריאה אינה קשקשת רגילה ולכן תכשירים למניעת קשקשים אינה יעילה במקרים אלה.

אין להשתמש במסיכות, מרככי שיער למינהם או בכל מני חומרים כימיים ישירות על עור הקרקפת.  ניתן בהחלט למרוח אותם על הקצוות של השיער, אך להקפיד שלא יבואו במגע עם הקרקפת.

לאחר החפיפה, חשוב לייבש היטב את השיער כדי למנוע קילופים וגרד חריף יותר.

חשוב לדאוג להרגעת הנפש ולשחרור לחצים ע"י עיסוק בספורט ותרגילי הרפיה כגון: יוגה, צ'י קונג, מדיטציה וכו'.

שינוי תזונתי ישפר את מצב העור. מומלץ להימנע מצריכת: סוכר לבן, קמח לבן, מתוקים, ממותקים, חלב ומוצריו.

דיקור

אף הוא נמצא יעיל לטיפול בתופעת סבוריאה בקרקפת.

הרפואה הסינית

הרפואה הסינית גורסת כי התפרצות סבוריאה בקרקפת ובמקומות שונים בגוף, נובעת מחום פנימי. לכן יש צורך להקפיד על צריכת מזונות מסוימים ולהימנע ממזונות אחרים.

 

סגירת תפריט
0
סל הקניות
×

עגלת קניות

מבצע בפסואיזי!
פסואיזי קרם אקטיבי לגוף ולפנים 100 מ"ל
2 יחידות ב-150 ₪ בלבד
במקום 198 ₪
דילוג לתוכן